محصولات ما در صنایع نساجی

محصولات ما در صنایع نساجی

پارچه لینن

یکی از قدیمی ترین الیاف پارچه در دنیا، لینن است که از گیاهی به نام فلاکس استخراج می شود. این گیاه بیشتر در مناطق حوزه دریای مدیترانه و آسیای مرکزی رشد می کند و عمر گل آن به نصف روز هم نمی رسد. الیاف طبیعی خواصی دارند که آن ها را از دیگر پارچه ها متمایز می کند. لینن از این موضوع مستثنی نیست.
الیاف طبیعی لینن رطوبت را سریع تر از پارچه های دیگر جذب می کند و خیلی زود هم خشک می شود و همین مورد یکی از اصلی ترین دلایلی است که مردم علاقه زیادی به استفاده از آن در فصل گرم سال دارند. این پارچه معمولاً بدون پرز هستند و گرد و غبار را دفع می کنند. یکی از ویژگی هایی که آن را بسیار معروف کرده است، سبک بودن آن است. 
الیاف این پارچه مقاوم تر از پنبه هستند. در واقع لینن به مقاوم ترین الیاف دنیا مشهور است. حتی از الیاف آن در کاغذ پول استفاده می شود این الیاف ضد آلرژی هستند، بنابراین کسانی که حساسیت زیادی دارند می توانند از منسوجات لینن استفاده کنند. یکی دیگر از خواص آن چروک پذیری بالای آن است که آن را تبدیل به پارچه ای زنده کرده است. پارچه های لینن خالص با تاشدن به راحتی چروک می شوند. به همین دلیل در لباس های لینن معمولاً درصدی پنبه هم اضافه می کنند.
 

پارچه کتان

پارچه کتان یکی از قدیمی ترین پارچه های تولید لباس است و استفاده از آن در کل دنیا تاریخچه ای دیرینه دارد. این پارچه از الیاف کتان تهیه می شود و الیاف آن از ساقه گیاهی به نام فلاکس بدست می آید که بطور سالیانه کشت شده و دارای طول حداکثری 120 سانتی متر و قطر 8/1 تا 16/1 اینچ است. تخم این گیاه در ماه های اردیبهشت و خرداد کاشته می شود و رشد آن 3 ماه طول می کشد. خصوصیات فیزیکی الیاف کتان با پنبه متفاوت است. همچنین مواد غیر سلولوزی در الیاف کتان بیشتر از الیاف پنبه است که این ناخالصی شامل همی سلولوز، چربی، مواد رنگی .... است. الیاف کتان نرم و شفاف بوده و هر چه چربی آن بیشتر گرفته شود، شفافیت آن بیشتر می شود.